Od 1 lipca br. ostrzeżenia Regionalnego Systemu Ostrzegania dostaniemy także sms-em - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Od 1 lipca br. ostrzeżenia Regionalnego Systemu Ostrzegania dostaniemy także sms-em
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Od 1 lipca br. ostrzeżenia Regionalnego Systemu Ostrzegania dostaniemy także sms-em


2015-06-25
Podpisanie porozumienia ws. RSO w MAiC_czerwiec 2015
źródło: MAiC
25 czerwca br. w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zostało zawarte porozumienie pomiędzy MAiC, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz operatorami telekomunikacyjnymi, w sprawie Regionalnego Systemu Ostrzegania.

 

„To ostatni etap rozszerzania funkcjonalności tego systemu. Dzięki umowie zawartej z czterema operatorami telefonii komórkowej – firmami Orange, Plus, T-Mobile i Play - w sytuacji zagrażającej naszemu życiu lub zdrowiu otrzymamy wiadomość sms na telefon komórkowy. Opcja sms-owa została jednak zarezerwowana wyłącznie na naprawdę istotne ostrzeżenia. Sms-y otrzymywać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w danym województwie o ile nie zablokują tej funkcji" - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Szef MAC mówił także: "To unikalny system nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, którego zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje". Podkreślał, że byłoby dobrze, gdyby wszyscy w naszym kraju wiedzieli o tym, że mają do dyspozycji darmowe narzędzie, dzięki któremu zostaną w porę ostrzeżeni przed zagrażającym im niebezpieczeństwem”.

Również od 1 lipca br. Regionalny System Ostrzegania obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a więc TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.

„Tym samym każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej w naziemnej telewizji cyfrowej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych” – dodał szef MAC. Minister Andrzej Halicki podkreślał także zaangażowanie służb i instytucji, takich jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej powiedziała, że ta inicjatywa, pokazuje, że jesteśmy ponad podziałami i możemy działać razem, w imię wyższego dobra. Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele firm telekomunikacyjnych podkreślali, że działają dla dobra publicznego.

Regionalny System Ostrzegania działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja br. aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.
Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.


  *  *  * 

Więcej informacji: mac.gov.pl/rso. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.uruchom galerię
Autor informacji: (MAiC) / (2015-06-25)
Udostępnienie informacji: (Monika Lewińska) / (2015-06-25 15:47)
Ostatnia zmiana: (Monika Lewińska) / (2015-06-26 12:39)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie.
Informacje o ochronie danych osobowych.