Pierwsze umowy roamingowe - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Pierwsze umowy roamingowe
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Pierwsze umowy roamingowe


2006-06-09
Polkomtel i PTC podpisały umowy o dostępie do sieci dla nowych operatorów komórkowych.

 

Polkomtel S.A. operator sieci Plus i Sami Swoi, oraz P4 Sp. z o.o. nowy operator telefonii komórkowej, podpisały 8 czerwca 2006 r. umowę o dostępie telekomunikacyjnym (tzw. roamingu krajowym). Umowa ma umożliwić przyszłym klientom P4 realizację na terenie całej Polski połączeń głosowych, SMS i transmisji danych za pośrednictwem sieci GSM należącej do Polkomtela. Umowa została zawarta na 5 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 2 lata. P4 zobowiązała się w niej do korzystania wyłącznie z infrastruktury Spółki Polkomtel. Obie firmy nie zdradziły komercyjnych warunków umowy.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, która była obecna przy podpisywaniu umowy o współpracy Polkomtel i P4, wyraziła zadowolenie, iż po raz pierwszy w historii polskiego rynku udało się jednak doprowadzić do udostępnienia sieci komórkowej dla konkurencyjnego operatora zanim doszło do narzucenia „z urzędu” warunków współpracy międzyoperatorskiej.

Przed podpisaniem umowy P4 wycofała z UKE złożony w zeszłym tygodniu wniosek o administracyjne przymuszenie Polkomtela do roamingu krajowego. Prezes UKE Anna Streżyńska oświadczyła wówczas, że nie widzi powodów dla których Polkomtel zwleka z podpisaniem już wynegocjowanej umowy. Jednocześnie zapowiedziała, że wyda w lipcu br. decyzję nakazującą udostępnienie sieci Polkomtel na rzecz P4, jeśli obie spółki wcześniej dobrowolnie nie zawrą porozumienia.

Umowa o roamingu krajowym umożliwi P4 rozpoczęcie świadczenia usług telefonii komórkowej jeszcze w tym roku, zanim spółka wybuduje własną sieć UMTS. Zgodnie z decyzją o rezerwacji częstotliwości P4 (poprzednio Netia Mobile) jest zobowiązana do pokrycia zasięgiem nadajników UMTS do końca 2006 r. 16,6% ludności i 0,85% obszaru Polski. Na koniec 2007 r. ma to być odpowiednio 30,7% ludności i 1,93% obszaru, a na koniec 2008 r. 50,1% ludności i 4,2% terytorium kraju.

Tego samego dnia, tj. 8 czerwca br., Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., operator sieci Era i Heyah, poinformowała o podpisaniu umowy o roamingu krajowym z dwoma operatorami wirtualnych sieci komórkowych (MVNO), w tym jedną umowę z Cyfrowym Polsatem.

Operator wirtualnej sieci komórkowej (MVNO – Mobile Virtual Network Operator) nie posiada własnej infrastruktury i świadczy swoje usługi w oparciu o sieć jednego lub więcej operatorów sieci telefonii komórkowej.

Autor informacji: (Jacek Strzałkowski) / (2006-06-09)
Udostępnienie informacji: (Jacek Strzalkowski) / (2009-04-07 17:25)
Ostatnia zmiana: (Jacek Strzalkowski) / (2009-04-07 17:25)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie.
Informacje o ochronie danych osobowych.