Sprzedajesz elektronikę i nie chcesz zapłacić kary? Poznaj swoje obowiązki! - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Nadzór rynku > Informacje dla przedsiębiorców > Sprzedajesz elektronikę i nie chcesz zapłacić kary? Poznaj swoje obowiązki!
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Sprzedajesz elektronikę i nie chcesz zapłacić kary? Poznaj swoje obowiązki!

koszyk elektroniczny
Do niedawna sprzedawca elektroniki nie musiał wiedzieć zbyt wiele o wymaganiach dla urządzeń, które sprzedawał. Nie musiał sprawdzać, jakie informacje o wyrobie znajdują się w pudełku i czy producent sprzedał mu wyrób, który spełnia wszystkie wymagania. Teraz sytuacja się zmieniła. 

 

Od 20 kwietnia również sprzedawca/dystrybutor musi sprawdzić sprzęt, który sam przekazuje konsumentowi. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany wysoką karą pieniężną.

Sprzedawca/dystrybutor musi sprawdzić, czy producent lub importer są solidnymi dostawcami i dopełnili wszystkich wymaganych przez prawo obowiązków. Jeśli okaże się, że nie wszystko się zgadza, np. na urządzeniu elektronicznym nie ma znaku CE lub nie dołączono do niego instrukcji obsługi w języku polskim albo nie podano danych producenta i importera, sprzedawca będzie zmuszony do usunięcia wyrobu ze swojej oferty i na swój koszt. Co więcej – jeśli sprzedawca będzie oferował sprzęt elektroniczny bez oznakowania zgodności CE, będzie musiał zapłacić karę pieniężną, w wysokości do dwudziestu tysięcy złotych.

Sprzedawca powinien sprzedawać wyłącznie produkty, co do których nie ma wątpliwości, że spełniają wszystkie prawne wymagania. Powinien również współpracować z kontrolerami Urzędu Komunikacji Elektronicznej w trakcie kontroli i umożliwiać badanie w laboratorium sprzedawanego sprzętu. Jeśli będzie utrudniał kontrolę niszczył lub sprzedawał zabezpieczone urządzenia, może zapłacić nawet trzydzieści tysięcy złotych kary.

Szczegółowe informacje przydatne sprzedawcom, dotyczące wymagań dla określonych rodzajów wyrobów, które podlegają kontroli Prezesa UKE, kar pieniężnych oraz odpowiednich przepisów, znajdują się w załączonym pliku.Udostępnienie informacji: (Monika Radecka) / (2016-06-20 14:39)
Ostatnia zmiana: (Wojciech Gunia) / (2017-09-20 09:16)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie.
Informacje o ochronie danych osobowych.