Terminowość listów i paczek w pierwszej połowie 2012 - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Terminowość listów i paczek w pierwszej połowie 2012
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Terminowość listów i paczek w pierwszej połowie 2012


2012-09-20
terminowosc-poczta-1h2012

Wyniki badania terminowości doręczania przez Pocztę Polską S.A. nierejestrowanych przesyłek listowych oraz paczek pocztowych w obrocie krajowym w pierwszej połowie 2012r.

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi przez cały 2012 rok kontrolę spełniania przez Pocztę Polską S.A. celów w zakresie terminowości doręczeń określonych w Załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych (Dz. U. Nr 5, poz. 34 z późn. zm.).

Badanie obejmuje pełny cykl przebiegu przesyłek:

 • od umieszczenia przesyłki listowej w pocztowej skrzynce nadawczej do jej doręczenia adresatowi oraz
 • od nadania paczki pocztowej w placówce pocztowej do jej doręczenia adresatowi.

Przesyłki są nadawane od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

  

Wyniki zamieszczone w poniższej tabeli wskazują, że terminowość doręczeń ulega wyraźnej poprawie. Podczas gdy w 2011 r. osiągnięte były jedynie dwa cele w zakresie terminowości doręczeń określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dla przesyłek listowych priorytetowych oraz dla ekonomicznych paczek pocztowych jako D+3 (doręczenie trzy dni po dniu nadania), to w II kwartale 2012 roku nie został zrealizowany tylko jeden cel, określony dla przesyłek listowych priorytetowych jako D+1 (doręczenie w dniu następnym po dniu nadania).

Warto zauważyć, że już w 2011 r. w porównaniu z rokiem 2010 odnotowano znaczącą poprawę wyników terminowości doręczeń zarówno przesyłek listowych, jak i paczek pocztowych dla każdego z celów określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Terminowość przesyłek pocztowych 1H2012

* "D" oznacza dzień zawarcia umowy o świadczenie usługi polegającej na przyjęciu, przemieszczeniu i doręczeniu przesyłki, "n" oznacza liczbę dni, które upłynęły od dnia nadania do dnia doręczenia przesyłki (przy czym do terminów nie wlicza się dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót).

** Udział liczby przesyłek doręczonych w określonym terminie liczony od dnia nadania do dnia doręczenia (liczba przesyłek doręczonych w określonym terminie i w terminach go poprzedzających) do ogólnej liczby nadanych przesyłek, wyrażony w procentach.

  

Wykonanie badania zostanie poddane audytowi, który prowadzi niezależna instytucja badawcza (Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy). Jest to konieczne, by stwierdzić, czy  przygotowanie i przeprowadzenie badania było zgodne z obowiązującymi w tym zakresie normami.

Pełne informacje dotyczące procedury prowadzenia badania dostępne są w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (Instrukcja przeprowadzania i kontroli badań terminowości doręczeń przesyłek pocztowych dla Instytucji Badawczej oraz Metodyka przeprowadzania i kontroli badania terminowości doręczeń paczek pocztowych).

Autor informacji: (Magdalena Gaj) / (2012-09-20)
Udostępnienie informacji: (Jacek Strzałkowski) / (2012-09-20 10:36)
Ostatnia zmiana: (Jacek Strzałkowski) / (2012-12-19 13:59)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie.
Informacje o ochronie danych osobowych.