Ustanawiamy rekord Guinnessa w programowaniu! - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Ustanawiamy rekord Guinnessa w programowaniu!
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Ustanawiamy rekord Guinnessa w programowaniu!


2017-12-05
09
Radość jaką dają nowe technologie i duma z uczestniczenia w tak niezwykłym wydarzeniu, jakim jest ustanawianie rekordu Guinnessa, towarzyszyły wszystkim, którzy uczestniczyli we wtorek w niezwykłej lekcji programowania. Odbyła się ona jednocześnie w 52 szkołach w całym kraju oraz jednej na Litwie, w ramach akcji Code & Share. Programuj z klasą.

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej był współorganizatorem i partnerem strategicznym tego wydarzenia. Akcję zorganizowała Fundacja ArchitectsPL.

- Uczymy dzieci podstaw programowania, pokazujemy jak kreatywnie korzystać z nowych technologii. Akcja Code & Share idealnie wpisuje się w nasze działania zmierzające do tego, by młode pokolenie sprawnie i bezpiecznie poruszało się po cyfrowym świecie – mówił Prezes UKE Marcin  Cichy. Dodawał, że wydarzenie jest zwieńczeniem całorocznych wysiłków Urzędu na rzecz edukacji najmłodszych.

Kampanie edukacyjne

UKE prowadzi szereg kampanii w zakresie edukacji cyfrowej, kierowanych do najmłodszego pokolenia. Tylko w tym roku w zajęciach „Klikam z głową” wzięło udział prawie 40 tys. dzieci, a w ramach akcji #kodujzUKE ponad 400 uczniów miało możliwość poznania podstaw programowania w języku sctratch. W przyszłym roku UKE planuje przeprowadzenie szkoleń z kodowania dla 1800 dzieci i dla 50 tys. dzieci w ramach kampani „Klikam z głową”.

Marcin Cichy spośród wszystkich szkół biorących udział w akcji odwiedził Gimnazjum i Szkołę Podstawową im. Jana Gutenberga w Warszawie, która stała się „centrum dowodzenia” dla tego wydarzenia. Tu od rana widać było, że dla placówki to ważny dzień. Korytarze pełne były dzieci biorących udział w specjalnej lekcji, ubranych w jednolite koszulki z logotypem akcji. Na profilu szkoły na Facebooku trwały przez cały czas realizowane przez uczniów relacje na żywo, w tym wywiady z przedstawicielami organizatorów.

Kodowanie w jednym czasie

Lekcja zaczęła się dokładnie o godz. 10.30 i wzięli w niej udział uczniowie z klas 4-7 szkół podstawowych. Wszyscy uczestnicy programowali korzystając z Gry „Ciepło-Zimno”, ucząc się programowania z wykorzystaniem komponentu PISAK w programie Scratch. Zgodnie z przepisami w salach, gdzie trwało ustanawianie rekordu, mogli przebywać tylko uczniowie, instruktorzy  lub nauczyciele, a także dwóch świadków i osoby odpowiadające za pomiar czasu, a także przedstawiciel firmy audytowej.

- W Polsce pracuje obecnie około 250 tys. programistów, ale wciąż brakuje około 30-50 tys. Tymczasem świat cyfrowy w coraz większym stopniu decyduje o przyszłości  nowoczesnych gospodarek, musimy więc wspierać podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków i rozwój społeczeństwa informacyjnego - podkreślał Prezes UKE.  

Teraz czekamy na oficjalne zatwierdzenie rekordu przez Guinnessa.

Poza UKE i ArchitectsPL w akcję włączyły się Fundacja Szkolna oraz takie miasta jak Warszawa, Gdańsk, Płock, Lublin, Poznań, Siemiatycze oraz Gmina Rozogi. Akcja wspierana jest m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Szerokie Porozumienie na Rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce oraz Fundację Orange.uruchom galerię
Udostępnienie informacji: (Martin Stysiak) / (2017-12-05 15:02)
Ostatnia zmiana: (Wojciech Gunia) / (2017-12-07 09:04)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie.
Informacje o ochronie danych osobowych.